Садові іриси поділяються на три основні групи:

Bearded irises - Борідкові іриси

Aril Irises – Арил іриси

Unbearded Irises – Безбороді іриси

 

Класифікація борідкових ірисів (BEARDED IRISES)

Борідкові іриси ідентифіковані великими, густими «борідками», що розташовуються біля основи кожного фолу квітки. Більшість з них родом з Центральної та Південної Європи. Американське Суспільство Ірисів з метою преміювання розділило борідкові іриси на шість груп:

MDB (Miniature Dwarf Bearded) – Мініатюрні Карликові Борідкові

Найменші з борідкових ірисів - заввишки до 20 см, при цьому самі ранньоквітучі іриси. Дуже ефектні в кам'яних садах, де вони створюють прекрасний кольоровий килим.

SDB (Standard Dwarf Bearded) – Стандартні Карликові Борідкові

Висотою від 21 до 40 см, починають своє цвітіння відразу після MDB. Найбільш ефектно вони виглядають посаджені контрастними «острівцями» окремих кольорів. За кількістю різноманітності забарвлень практично не обмежені.

IB (Intermediate Bearded) – Інтермедія Борідкові

Висотою 41-70 см, цвітуть у проміжку між SDB і TB. Добре гілкуються, міцні стебла, стійкі до вітрів. Як і SDB, відмінно виглядають висадженими яскравими острівцями.

BB (Border Bearded) - Бордюрні Борідкові

Висота рослини і розмір квіток, як і в Інтермедія, але цвітуть одночасно з високими борідковими. Мають невеликі, круглі, гофровані квіти.

MTB (Miniature Tall Bearded) – Мініатюрні Високі Борідкові

Висотою 41-68 см з тонким гіллястим стеблом і маленькими квітками - являють собою ТВ іриси в мініатюрі і ідеальні для букетів та композицій.

TB (Tall Bearded) - Високі Борідкові

Найбільш популярний і численний клас великоквіткових сортів висотою від 70 см і вище, іноді званих сортами ірису германського. Цвітуть останніми – з кінця травня.

Закінчення цвітіння у великій мірі залежить від погоди – якщо початок літа дуже сонячний і жаркий – відцвітають дуже дружно протягом 3 тижнів, при більш помірній теплій погоді цвітіння триває 5-6 тижнів. Деякі сорти ремонтантні. У мене щорічно з другого-третього тижня серпня і до кінця вересня, а то і до початку жовтня цвіли: Blue Suede Shoes, Breakers, Pumpkin Cheesecake, крім них кожен рік зацвітають ще деякі сорти, але щоразу різні. Осіннє цвітіння не настільки чудове, як весняне, але радості приносить нітрохи не менше.

 

Класифікація аріл ірисів (ARIL IRISES)

Два зовсім різних типи ірисів групуються під терміном Аріли – це Oncocyclus і Regelia іриси – вихідці з Близького сходу. Хоча у них теж є борідки, вони не класифіковані як бородаті іриси, тому що їх борідки досить рідкісні і безладно стирчать. На жаль, Аріли важко вирощувати, вони дуже теплолюбні.

У цьому столітті були виведені гібриди Арилов і звичайних Бородатих ірисів – Арілбреди – Arilbreds (AB). Вони досить прості у вирощуванні і зберігають зовнішні ознаки Арілов. Більшість Арілбредов - високі рослини, що цвітуть одночасно з SDB і IB. Існують також низькорослі Арілбреди – гібриди Арілов або Арілбредов з Карликовими або Середньрослими бородатими ірисами.

 

Класифікація безбородих ірисів (UNBEARDED IRISES)

SPU (Spuria) – Спуріа іриси

Заввишки 60-150 см, цвітуть у липні. Дуже витончені, мають дуже привабливе листя. Квіти нагадують квітку орхідеї і мають білі, жовті, сині, винні і коричневі кольори та їх поєднання, часто з яскраво-жовтими сигналами.

SIB (Siberian) – Сибірські іриси

Заввишки 60-120 см, також бувають карликові сорти, цвітуть у кінці червня - початку липня. Найкращий ріст спостерігається в прохолодних умовах, в регулярно вологому злегка кислому грунтом. Квіти можуть бути синіми, фіолетовими, червоно-фіолетовими або жовтими, новітні сорти також виведені в білих, коричневих і помаранчевих відтінках і можуть мати безліч форм від вертикальних до широких і округлих. Після цвітіння їх листя залишається привабливою рисою саду.

JA (Japanese) – Японські іриси

Цвітуть у липні, в середньому за місяць після TB. Для гарного росту вимагають кислого грунту. Квіти зазвичаю дуже великі, гофровані, широкої форми. Селекціонна робота цих ірисів ведеться вже 500 років.

LA (Louisiana) – Луїзіанські іриси

Батьківщиною цих ірисів є узбережжя Мексиканскої затоки. Вимагають високої вологості та кислотності грунту, теплолюбні. Квіти зазвичаю дуже широкі та яскраві з виразним сигналом.

PCN (Pacific Coast Natives) or CA (Californian) – Уродженці тихоокеанського узбережжя або Каліфорнійські

Широко не поширені, оскільки нетерпимі до кліматичних умов, відмінним від Заходу США.

Species – Інші

Існує ще безліч видів ірисів, які не є настільки поширеними серед квітникарів.

©Яніна Бортник