Вирощування дельфініумів з насіння потребує певної уваги і терпіння, але цілком доступно кожному квітникарю навіть з мінімальним досвідом, досвідчені квітникарі тим більше впораються з цим завданням. Якщо Ви задаєтеся питанням – сіяти чи ні? Відповідь однозначна – сіяти! Ці чудові рослини стануть королями будь-якого саду, Ваша праця буде винагороджена їх прекрасним цвітінням.

Що ж, приступимо.

Перше обов'язкове правило – насіння дельфініумів до посіву повинні зберігатися в холоді, інакше вони дуже швидко втрачають схожість. Не купуйте насіння у невідомих фірм і людей, якщо Ви не впевнені, що вони знають про це правило і зберігали насіння саме так до їх продажу Вам. Саме це і є основною причиною, по якій більшість насіння дельфініумов, куплених в магазинах і на розкладках не сходить – продавці зберігають їх на полицях магазину, часто при високих плюсових температурах.

Отримані насіння в герметично закритому пакетику покладіть в холодильник (на полицю на дверцятах). І... не забувайте поглядати в календар. У грунт я завжди висаджую розсаду, коли мине загроза нічних заморозків – у нашому регіоні це після 20 травня. Схожему насінню для повноцінного розвитку до висадки в грунт необхідно приблизно 60 днів, але їм ще потрібно пройти стратифікацію і власне проклюнутися, тому всі процедури я завжди починаю приблизно 20 лютого.

Отже, дістаємо насіння з холодильника. Їх обов'язково потрібно протравити. Я протравливаю в препараті Максим. Розводимо препарат по інструкції, опускаємо в нього насіння на 30 хвилин, потім проціджуємо насіння і просушуємо їх на серветці до сипучості. Як альтернативний варіант – замість Максима можна використовувати біологічний препарат Фітоспорін-М

Далі обробляємо насіння в стимуляторі (Епін-екстра або будь-який інший, який Ви звикли використовувати). Трохи просушуємо насіння - до сипучості.

Далі можна піти одним з двох шляхів:

- посіяти насіння в лоток з хорошим грунтом (я вже кілька років купую грунт «Універсальний» фірми Peatfield, якістю дуже задоволена), лоток повинен бути високий, висота грунту не менше 10 см, насіння висівають широкими рядами з міжряддями близько 10 см або групами по 3-5 насіння поруч. Дуже важливо, щоб насіння було і близько одне до одного - при групових посівах схожість насіння різко зростає, але і щоб між ними залишався простір для початкового росту і у Вас залишалася можливість розділити сіянці при пікіровці, тому насіння викладаємо на відстані 3-5 мм один від одного. Насіння закладаємо в грунт на пару мм. Добре кропимо з пульверизатора – грунт повинен бути добре вологий, але не сильно мокрий.

- розмочити торфотаблетку (беремо найбільшу) і викласти по 2-3 насінини в кожну таблетку, також на відстані 3-5 мм один від одного, заглиблюючи на пару мм. Беремо також високий лоток, насипаємо на дно трохи грунту і виставляємо туди дуже щільно наші торфотаблетки.

Є різні думки за і проти застосування торфотаблетки, скажу зі свого досвіду – у якісних торфотаблетках сіянці розвиваються значно краще. Я застосовую тільки Jiffy.

Хочу звернути увагу, що який би Ви не обрали спосіб – воду використовуємо тільки чисту, в ідеалі джерельну або талий лід, в реальності – виходячи з реальних можливостей, але не застосовуйте водопровідну, від неї тільки цвіль. Так як юні сіянці дельфиниумов часто страждають чорною ніжкою, у воду на весь період росту сіянців від розмочування торфотаблетки до пікіровки я завжди додаю трохи препарату Триходермін (або Фітоспорин), при найменших ознаках появи чорної ніжки - Превікур.

Далі накриваємо наш лоток плівкою (між грунтом і плівкою повинен бути шар повітря не менше 10 см) і ставимо в холодильник на верхню полицю (або будь-яке місце з температурою +3+5 градусів) на 10-14 днів. Посіви щодня провітрюємо протягом 15 хвилин.

Після закінчення терміну дістаємо наш лоток з холодильника і ставимо в тепле місце – в ідеалі 16 градусів. Сіянці добре переносять низьку температуру, але якщо температура буде 20 і вище градусів – сіянці проклюнуться, але швидше за все загинуть. Проклюнувшимся сіянцям потрібна прохолода. Продовжуємо щодня провітрювати посіви не менше 15 хвилин. Вже через кілька днів зазвичай з'являються перші сходи, останні насіння можуть проклюнутись через 2-3 тижні.

Як тільки з'явилися сходи - організовуємо добре світло – якщо є можливість додаткового освітлення - ідеально, якщо немає – ставимо на саме світле підвіконня подалі від батареї опалення. Не забуваємо щодня провітрювати не менше 15 хвилин. По мірі необхідності зволожуємо верхній шар грунту/торфотаблетку, але не заливаємо!

Незабаром з'являється перший основний листок і ми провітрюємо вже більш тривало, я в цей час заміняю плівку на агроволокно, під ним рослини не паряться, але і немає ризику загибелі від протягів, створюється найкращий мікроклімат. Агроволокно натягую вже вище, повітряний шар 30-40 см.

Після того, як сформувався другий лист, температури вже можуть бути вище, я в цей час зазвичай виставляю розсаду у вже теплу теплицю і прикриваю агроволокном тільки на ніч, щоб уникнути різкого перепаду температур.

Коли у сіянців сформувалися повноцінні два листа - розсаду пора пікірувати. Не затягуйте з цим процесом, корені дуже крихкі і при пікіровці частина коренів обламується. Перерослі рослини пікірувати дуже важко. Якщо сіянці росли в торфотаблетці – оболонку обов'язково зняти, намагаючись не пошкодити коріння, де неможливо зняти - порізати ножицями на кілька частин. Чим погана хороша торфотаблетка – якщо не зняти оболонку - вона не гниє багато років і навіть дорослі рослини не можуть пробити її пагонами заміщення. Сіянці я пікірую в горщики об'ємом 0,3 л. Цього обсягу достатньо для росту до висадки в грунт. Після пікіровки поливаю слабким розчином Корневіну (можна використовувати Формулекс або кому що подобається).

Горщики виставляю вже на вулиці, над ними дуги і агроволокно, через кілька днів після пікіровки агроволокно починаю щодня знімати на пару годин на світанку і перед заходом сонця, щоб звикали до променів сонця і повітря.

Через два тижні після пікіровки починаю підгодовувати сіянці. Я використовую «Добриво для розсади», можна використовувати Кеміра-люкс або будь-добриво, яке по інструкції застосовно до розсаді. Першу підгодівлю роблю слабким розчином (беру половину дозування), далі підживлюю кожні два тижні в стандартній дозі.

До середини травня коренева система сіянців вже повністю обплітає ком, верхня частина також сформована з 3-5 потужних листків сіянці можуть бути висаджені в грунт. Якщо деякі з них слабкі – не поспішайте, нехай ще підростуть в горщиках. Якщо до висадки в грунт рослини перебували у Вас в міській квартирі, а не на вулиці, перед висадкою в грунт їх обов'язково потрібно загартувати і привчити до відкритого сонця.

Бажаю всім чудового цвітіння!

©Яніна Бортник