На ринку представлено безліч різних гібридних і видових форм дельфініумів, у нашому каталозі представлені самі потужні й красиві із всіх існуючих у світі гібридів – багаторічні дельфініуми серії New Millenium Delphiniums відомого новозеландського селекціонера Террі Доудесвелла. Квітки від напівмахрових до густомахрових – величезні до 7 см, формують щільний колос, висота рослин 1,7-2,2 м, є також карликова група висотою 50-70см. Дорослі рослини цвітуть у червні-липні і повторно з серпня до заморозків. Ніхто не залишається байдужим при вигляді цих величних квітів, вони прикрасять будь-який сад і прекрасно підходять для зрізання і прикраси будинку.

Вибір і підготовка ділянки. Висаджувати дельфініуми необхідно на сонячних ділянках, допустима легка півтінь, в південних регіонах рекомендуємо посадку в легкій півтіні. Дельфініуми дуже люблять воду, але кореневища загнивають при тривалому застої води, тому висаджувати їх потрібно на припіднятих ділянках, забезпечувати хороший дренаж. Необхідні багаті, легкі, пухкі грунти, при посадці необхідно додати в посадкову яму добре перепрілий компост або гній, комплексне мінеральне добриво, якщо грунт важкий – також потрібно додати пісок. Найбільш прийнятною є нейтральна pH грунт, але припустимі і слабокислі або слаболужні грунти.

Посадка. Пересадка рослин проводиться ранньою весною (квітень) або на початку осені (кінець серпня-початок вересня). Висаджують їх на відстані не менше 40-50 см один від одного, при загущеній посадці у дельфініумів дуже витягуються і стають крихкими квітконоси, а також не маючи достатньої вентиляції рослини стають схильні до захворювань. При посадці коренева шийка з бруньками відновлення повинна бути на 1-2 см нижче поверхні грунту. Після посадки рослини добре поливають.

Догляд. Навесні до початку росту пагонів дельфініуми потрібно підгодувати комплексними мінеральними або рідкими органічними добривами. При повторному відростанні пагонів в середині літа робиться повторне комплексне підживлення, а в кінці літа ми удобрюємо дельфініуми калійно-фосфорним добривом. На зиму підгортаємо і мульчуємо добре перепрілим гноєм або компостом.

Для отримання потужних квітконосів з великими квітками необхідно обмежувати кількість пагонів – зазвичай на дорослому кущі залишають не більше 5 пагонів, решта (найбільш слабкі і центральні) видаляють, коли кущ досягає 20-30 см у висоту.

На жаль, дельфініуми не стійкі до вітру, тому необхідно продумати підпори – це можуть бути будь-які декоративні конструкції у Вашому саду, у промисловому вирощуванні використовується горизонтально встановлена сітка на висоті приблизно 50 см від землі з осередком 10х10 см.

Для гарного цвітіння дельфініумам обов'язковий не частий, але регулярний рясний полив. Після поливу для забезпечення повітропроникності ґрунту необхідно проводити розпушування. Дуже важливо не припиняти полив в серпні-вересні, коли рослини нарощують бруньки заміщення – запорука рясного цвітіння в наступному році. Також дуже гарний вплив на розвиток рослин надає мульчування грунту протягом усього періоду вегетації рослин перегноєм, перепрілим гноєм, дельфініуми – «ненажери».

При гарному догляді рослини-перволітки зацвітають вже в серпні, але так як такі рослини ще слабкі бажано не давати їм повноцінно цвісти і прищипувати квітконоси до бутонізації або після розкривання перших квіток, таким чином рослина зможе наростити бруньки заміщення і порадує Вас потужним цвітінням в наступному році.

Сухі квітконоси дорослих рослин зрізають на 5-10 см вище кореневої шийки. Щоб уникнути попадання води і загнивання кореневої шийки порожнисті пеньки замазують глиною або будь-яким матеріалом.

Дельфініуми добре переносять зиму і за твердженням селекціонера зимове промерзання сприяє потужному літнього росту і цвітінню, хоча при сильних перепадах заморозок/відлига в безсніжні зими невкриті молоді кущі можуть і загинути. Тому рекомендуємо підгортати і добре мульчувати на зиму кореневища, особливо молоді рослини в першу зимівлю.

Хвороби та шкідники. Основні хвороби, до яких схильні дельфініуми - борошниста роса і бактеріальна плямистість листя, тому рекомендуємо з ранньої весни і протягом літа робити профілактичні обробки мідьвмісними препаратами і системними фунгіцидами, такими як Топаз+Скор, Топсин-М, Фундазол і т. д. Обробки проводяться близько трьох разів протягом літа, в дощове літо кількість обробок може бути більше. Перша обробка проводиться, коли кущ досягає у висоту близько 20-30 см.

Найбільш поширені шкідники – попелиця, а також равлики і слимаки. Попелиця, крім виснаження рослини може бути також переносником вірусних інфекцій, тому застосовуйте інсекциди або інші методи боротьби.

Розмноження.

Розмноження насінням. Ви можете зібрати доспілі насіння і розмножити дельфініуми ними, немає ніяких гарантій, що рослини, які виросли з насіння Вашого збору будуть такі ж як і їхні батьки – вони можуть бути схожі, можуть бути простіше, а можуть дати і несподівано цікавий результат – розмноження рослин насінням – цікава кропітка селекційна робота. Насіння після просушування обов'язково зберігати в холодильнику, тому що в теплі вони швидко втрачають схожість, висівають насіння в парничок в лютому-березні, оптимальні температури для сходів +16+20 градусів, обов'язково використовуйте максимально стерильний грунт і застосовуйте Триходермін або фунгіциди від чорної ніжки. Для отримання сильної розсади – необхідно додаткове освітлення. Висаджують молоді саджанці на грядки після закінчення поворотних заморозків – в кінці травня.

Розмноження поділом куща. Весною, до початку росту рослин, кущі у віці 3-4 років можна викопувати і розмножувати поділом. Кореневище розрізають уздовж старих стебел так, щоб кожна відокремлена частина мала не менше одного пагона або бруньки відновлення і достатнє число здорових коренів. Внутрішню стару частину кореневища потрібно видалити і обов'язково обробити всі зрізи золою або будь-яким антибактеріальним препаратом. Відокремлені частини висаджують у підготовлену яму з урахуванням вимог, необхідних для подальшого відмінного зростання (пухкий грунт, дренаж, компост, гній, добриво...).

Розмноження живцями. Навесні (переважно) або влітку (при повторному відростанні) у дорослих рослин, не викопуючи їх можна зрізати молоді пагони і використовувати їх в якості живців. Пагони беруться 5-10 см у висоту, нижня частина черешка не повинна мати порожнини і повинна містити частину ороговілого шару маточного кореневища (п'яту). Хороші результати при живцюванні дає обробка нижньої частини живців стимуляторами росту. Живці, висаджені в пісок або суміш піску з торфом на глибину до 2 см і добре зволожені, містять у міні-парничках при досить низькій температурі (+10+15), через два-три тижні вони дають коріння, після чого їх висаджують на постійне місце.

©Яніна Бортник