Сучасні гібриди борідкових ірисів потребують живлення. Для підгодівлі неприйнятні органічні добрива - гній, пташиний послід, трав'яні настої. Внесення органіки провокує кореневі гнилі ірисів. Такі добрива вносять тільки при підготовці ґрунту з осені. Іриси, що ростуть на ділянці підживлюють мінеральними добривами.

Основні властивості елементів живлення:

 • Азот – головний елемент в обмінних процесах рослин, сприяє нарощуванню зеленої маси, особливо необхідний рослинам в першій половині вегетації;
 • Фосфор – бере участь в більшості обмінних процесів рослини, сприяє розвитку кореневої системи і формуванню великих бутонів;
 • Калій – активізує фотосинтез і утворення ферментів, зміцнює тканини, подовжує цвітіння, підвищує стійкість рослин до несприятливих погодних умов (жара, холод, посуха), підвищує морозостійкість рослин і стійкість до хвороб;
 • Кальцій – формує стінки клітин рослини, підвищує стійкість до хвороб;
 • Сірка – входить до складу білків, кислот, вітамінів і ензимів. При недостатній кількості сірки рослини не зв'язують азот;
 • Магній – бере участь у фотосинтезі рослин;
 • Залізо – потрібно для ферментів і фотосинтезу;
 • Бор – підтримує структурну цілісність мембран, концентрується в точках росту рослин, потрібний для розвитку квіток і плодів;
 • Мідь – бере участь в процесах фотосинтезу і дихання, підвищує стійкість до хвороб і несприятливих умов;
 • Марганець – бере участь у фотосинтезі і активації ферментів рослини;
 • Цинк – бере участь у багатьох обмінних процесах, важливий при регулюванні основних процесів росту;
 • Молібден – важливий елемент в обмінних процесах рослин.

Нижче розглянемо стандартну схему підживлення ірисів, але важливо знати, що будь-яка схема повинна коригуватися залежно від типу ґрунту вашої ділянки і погодних умов поточного року.

Так, на піщаних ґрунтах необхідне підвищене внесення азоту і калію, на глинистих - знижене внесення калію, багаті гумусом ґрунти потребують меншого внесення добрив і навпаки, бідні ґрунти вимагають їх підвищеного внесення, в період посухи потрібне підвищене внесення калію. Також треба враховувати, що при внесенні стандартних фосфорних добрив (суперфосфат) фосфор стає доступний рослинам через досить тривалий період, тобто цього року рослини споживають фосфор, внесений в ґрунт у минулому, тому про достатню кількість фосфору в ґрунті треба піклуватися заздалегідь, а при явному його дефіциті краще використати швидкорозчинні добрива.

Ефективність застосування добрив підвищується при застосуванні інших агротехнічних прийомів, які впливають на отримання елементів живлення рослинами :

 • контроль кислотності ґрунту, своєчасне вапнування кислих ґрунтів;
 • регулярне розпушування ґрунту для підвищення аерації;
 • підтримка гумусного шару для забезпечення життєдіяльності мікрофлори, що сприяє засвоюванню елементів живлення рослинами;
 • регулярні помірні поливи дозволяють рослинам отримувати елементи живлення.

Стандартна схема підживлення ірисів :

1-а підгодівля – навесні після сходу снігу починається активний ріст пагонів і коренів - вносять комплексне добриво (наприклад, нітроаммофоска NPK 16:16:16 або YaraMila NPK 16:16:16). Трапляється, що із-за несприятливих погодних умов іриси торішньої посадки навесні мають слабку кореневу систему – якщо потягнути його, він рухається в ґрунті, не сидить міцно. У такому разі, я роблю першу підгодівлю швидкорозчинними добривами з підвищеним вмістом фосфору (наприклад, Новоферт корневин NPK 13:40:13).

2-а підгодівля - в період бутонізації вносять комплексне добриво з пониженим вмістом азоту (наприклад, діаммофоска NPK 10:26:26 або YaraMila NPK 8:24:24).

3-а підгодівля - відразу після цвітіння настає невеликий період спокою ірисів, а вже за 2-4 тижні після цвітіння починається активний ріст кореневої системи, закладаються квіткові бруньки і починається ріст молодих приростів. У цей період вносять безхлорні безазотні або з мінімальною кількістю азоту фосфорно-калійні добрива (наприклад, Новоферт виноград NPK 0:40:26). Я зазвичай розділяю цю підгодівлю на дві - у кінці червня вношу амофос NP 12:52 або суперфосфат подвійний NPs 9:30+9, а у кінці серпня сульфат калію.

Правила підживлення

Одне з основних правил підгодівлі усіх рослин поширюється і на іриси - краще недогодувати, ніж перегодувати, але при істотній нестачі в ґрунті будь-якого елементу рослина слабшає, схильна до захворювань, знижується якість цвітіння.

Гранульовані добрива розсипають навколо рослини в зоні коренів і зашпаровують в ґрунт сапою або плоскорізом на глибину 5-10 см. Треба стежити, щоб гранули не потрапляли на ризому, це може спровокувати кореневі гнилі. Добрива вносять перед поливом.

Швидкорозчинні добрива розчиняють і вносять в зону коренів, перед внесенням добрив (за декілька годин) рослини мають бути политі і ґрунт розпушений. Коли зелена маса сформована, можна робити позакореневі підгодівлі швидкорозчинними добривами, такі підгодівлі роблять також після поливу.

Щоб уникнути опіків позакореневі підгодівлі і кореневі підгодівлі у вигляді розчинів роблять у вечірній час. При явному дефіциті будь-якого елементу перевагу краще віддати швидкорозчинним добривам з лінійок професійних добрив Новоферт, Valagro, Yara, Fertica і т.д. внесенням розчину під корінь або методом позакореневої підгодівлі, оскільки гранульовані добрива достатньо довго переходять у форму, доступну для рослин.

©Яніна Бортник