Для повноцінного розвитку борідковим ірисам необхідні – відповідне місце, правильна посадка, сонце, живлення, помірний полив, захист рослин від шкідників та хвороб, захист квіткових бруньок в зимовий період. Іриси – пластичні рослини і добре ростуть і цвітуть в неідеальних умовах, але істотне відхилення від їх вимог може привести до того, що цвітіння буде невиразним, якість квітів – далека від очікувань, або ірис відмовиться цвісти зовсім.

Розглянемо фактори, які можуть вплинути на цвітіння ірисів:

Глибока тінь. У тіні іриси добре нарощують кущі, але не цвітуть. Необхідна посадка на повне сонце в центральних та північних регіонах, в ажурну півтінь в південних регіонах.

Заглиблена посадка. Верхня частина кореневища ірису повинна прогріватися сонцем. При злегка заглибленій посадці можна відгребти землю з верхньої частини ризоми, при занадто заглибленій посадці – пересадити іриси за правилами.

Мульчування, засміченість бур’янами. Та ж проблема – ризоми не прогріваються сонцем. Також мульча провокує кореневі гнилі ірисів, а конкуренція поверхневої кореневої системи ірисів з бур’янами послаблює рослини. Грунт навколо ірисів з ранньої весни до пізньої осені повинен бути чистим від будь-якої органіки та конкуруючих рослин.

Виснажений грунт. Для повноцінного розвитку ірисам необхідне живлення.

Надлишок азотних добрив. При надлишку азотних добрив іриси активно нарощують кущі, але не цвітуть. У другій половині літа азотні підживлення необхідно виключити.

Кислий грунт. Іриси толерантні до слабокислого грунту, але при занадто низькому Ph перестають цвісти. Відрегулювати кислотність можна внесенням вапна або доломітового борошна при підготовці ділянки для посадки.

Занадто сухий або занадто вологий грунт. Ірисам необхідний стабільний помірний полив. Хороший дренаж, посадка на схилах або гребнях забезпечить стік зайвої води в дощові роки. Регулярний помірний полив буде корисним в посушливі періоди.

Вимерзання квіткових бруньок. Іриси відмінно витримують сильні морози, але при істотних перепадах температур (відлига-мороз) квіткові бруньки пошкоджуються. При вирощуванні сучасних гібридів необхідне зимове укриття кореневищ. Ідеальним буде укриття хвоєю або некислим торфом.

Молоді посадки. Більшість борідкових ірисів процвітає на наступний рік після посадки. Деякі рослини можуть не зацвісти, так, є сорти, що розвиваються дуже повільно або якщо посадкові одиниці були невеликими або не встигли добре вкоренитися до зими (пізня посадка, посуха).

Старі (загущені) кущі. При сильному загущенні куща ризоми ірису не в змозі повноцінно сформуватися. Залежно від швидкості розвитку сорту необхідно розсаджувати кущі кожні 3-5 років, також щорічне профілактичне проріджування кущів стимулює хороший розвиток і повноцінне цвітіння.

Пошкодження шкідниками і хворобами. Ослаблені рослини не прикрасять сад, профілактика захворювань та боротьба зі шкідниками необхідні для потужного розвитку рослин.

©Яніна Бортник