Як і інші рослини, іриси можуть піддаватися хворобам інфекційного та неінфекційного походження. У цій статті поговоримо про інфекційні хвороби.

Збудниками інфекційних хвороб бувають:

 • бактерії (бактеріози);
 • грибки (мікози);
 • віруси (вірози);

Джерелами зараження можуть бути – заражені рослини по сусідству, ґрунт, рослинні залишки. Інфікування бактеріозами і мікозами відбувається через:

 • природні отвори (продихи і пори листя, всмоктувальні корінці);
 • механічні пошкодження тканин ірису (садовим інструментом, гризучими та сисними комахами);
 • мікротріщини, які виникають в результаті несприятливих умов (розрив тканин в результаті перепадів вологи, незбалансованої підгодівлі, перепадів температур).

Інфікування вірозами відбувається через заражений садовий інструмент або комахами - переносниками хвороби.

В саду не може бути стерильних умов, патогени атакують наші рослини весь рік, але міцні рослини, захищені від несприятливих умов долають такі атаки за допомогою власних захисних механізмів (імунітету). Тому основна профілактика хвороб – дотримання правил агротехніки, що сприяють повноцінному розвитку і високому імунітету рослин, а також мінімізація джерел зараження (прополки, прибирання рослинних залишків, підтримання біологічно активного ґрунту).

При несприятливих кліматичних умовах власних механізмів захисту може бути недостатньо і іриси потребують нашої допомоги. Розглянемо основні хвороби бородатих ірисів і методи боротьби з ними:

Гетероспоріоз або Плямистість листя (патоген - гриб Mycosphaerella macrospora/ Heterosporum gracile) - на листях утворюються овальні плями жовтуватого кольору, пізніше вони стають сірувато-коричневими з темно-коричневою облямівкою. Потім утворюються спори гриба у вигляді оливково-чорного пухкого нальоту.

Першим уражається найстаріше (нижнє) листя, починаючи від кінчиків, далі хвороба охоплює все листя. Плями можна бачити симетрично з обох сторін листя. При сильному розвитку хвороби листя засихають, в подальшому ослаблена рослина слабо квітує, стає вразливою до більш серйозних захворювань. На кореневище захворювання не поширюється.

Плямистість розвивається інтенсивніше в сиру погоду, при нестачі в ґрунті фосфору, при підвищеній кислотності ґрунту, в загущених посадках.

Заходи профілактики та боротьби:

 • Мульчування посадок крупним піском - шаром 2-3 см;
 • Регулярне прибирання засохлого листя протягом літа;
 • Обрізка уражених кінчиків листя в першій половині вегетації - істотно зупиняє поширення плямистості в дощовий період. Обрізка проводиться в сухий день, все обрізане листя видалити з ділянки;
 • Обрізка листя до висоти 10-15 см пізньої осені (жовтень), все обрізане листя видалити з ділянки;
 • Профілактична обробка препаратами на основі міді (1% розчин бордоської суміші, Хлорокис міді, Абіга-пік, ХОМ, Медян Екстра). Також можна чергувати обробки препаратами міді з препаратами групи стробілуринів (Стробі, Квадріс). Перша обробка проводиться на початку-середині квітня, в подальшому потрібно провести ще 1-3 обробки з інтервалом в 10-15 днів. Загальна кількість обробок визначається в залежності від кліматичних умов поточного року - якщо опади помірні, досить обробити два рази, в дощову весну - 3-4 рази.

 

Бактеріоз або М'яка гниль кореневищ (патоген - бактерія Erwinia caratovora) - кореневище розм'якшується, перетворюється в кашу з сильним запахом, листя буріють від кінчиків, віяло нахиляється, а потім падає на землю. Деякі сорти уражуються менше інших, але повністю несприйнятливих до бактеріозу сортів немає.

Провокує початок хвороби пошкодження кореневищ в результаті перепадів температур (відлига-мороз) або весняних нічних приморозків, внесення гною. При низьких температурах розвиток бактерії загальмовано, але при підвищенні t вище + 15 ° С бактерія починає активно розвиватися. Волога погода сприяє активному розвитку бактерії.

Заходи профілактики та боротьби.

 • Регулярний огляд і пальпація посадок в першій половині вегетації - чим раніше виявлена ​​хвороба, тим легше її подолати;
 • Профілактична обробка посадок сіркою (сірка мелена, сірка колоїдна, Тіовіт Джет). Опудрюють меленою сіркою або обприскують суспензією колоїдної сірки або препаратом Тіовіт Джет рослини і ґрунт навколо них один раз на рік - в травні-червні, при необхідності можлива друга обробка у вересні;
 • При виявленні хвороби - відгребти від кореневища землю, щоб в подальшому воно добре з усіх боків прогрілося сонцем (під сонячними променями Ервінії гине). Зачистити кореневище гострим ножем до здорової тканини. Зріз можна присипати товченим вугіллям (попелом) або припудрити хлорвмісним господарським засобом (порошок Comet, Білизна). Після зачистки рослини не поливати 2-3 дні (захистити від дощу), забезпечити прогрів зрізів сонячними променями. При масовому ураженні обробити всі посадки 1-2 рази з інтервалом в 14 днів бактеріальним фунгіцидом (Фітолавін, Фітоплазмін).

Останнім часом я все частіше стикаюся з порадами квітникарів використовувати в боротьбі з бактеріозом медичні антибіотики (Стрептоміцин, Тетрациклін, Неоміцин, Ампіцилін, Доксициклін, Офлоксацин). Медичні антибіотики заборонені до застосування в рослинництві у всьому світі, так як в результаті можуть з'явитися резистентні форми небезпечних для людини бактерій.

 

Фузаріоз або Суха гниль (патоген - гриб Fusarium oxysporum). Хвороба вражає судинну систему рослин. На поверхні кореневища з'являються сірувато-бурі, злегка вдавлені плями, кореневище загниває. Гниль не має запаху. Уражені тканини стають пухкими, коричневими, надалі майже чорними, кореневище повністю висихає.

Розвитку хвороби сприяють: висока вологість ґрунту, перенасичення ґрунту азотом, брак калію і фосфору, підмерзання кореневищ, пошкодження їх ґрунтовими комахами.

Заходи профілактики та боротьби.

 • При високому ризику захворювання (мокра зима з частими відлигами, спалах фузаріозу в минулому сезоні) - профілактичні обробки на початку весни фунгіцидом (Хорус, Скор);
 • При виявленні хвороби - зачистити кореневища також, як і при Ервінії. Посадки обробити системним фунгіцидом лікувальної дії (Світч, Топсин-М, Фундазол).

 

Ботрітіс або Сіра гниль (патоген - гриб Botrytis convolute, Botrytis cinerea). Листя жовтіють і засихають, на кореневищах утворюється суха темна гниль, вони покриваються чорними склероціями. У сиру погоду на кореневищах і в основах листя утворюється сіра пухнаста цвіль. Також сіра гниль може уражати квітконоси і листя ірису.

Розвитку хвороби сприяють: висока вологість ґрунту, перенасичення ґрунту азотом, брак кальцію і фосфору, підмерзання кореневищ.

Заходи профілактики та боротьби.

 • При високому ризику захворювання (мокра зима з частими відлигами, спалах хвороби в минулому сезоні) - профілактичні обробки на початку весни фунгіцидом (Хорус, Скор);
 • При виявленні хвороби - зачистити кореневища також, як і при Ервінії. Посадки обробити системним фунгіцидом лікувальної дії (Світч, Топсин-М, Фундазол).

 

Скорч (патоген - наразі не відомо, ймовірно мікоплазми). Хвороба повільно вбиває ірис - в травні-червні центральний лист, починаючи від кінчика стає червонувато-бурого кольору. Далі буріють також від кінчиків інші листя віяла. Кінці листя, підсихаючи, загинаються, відмирають коріння, кореневище стає твердим і повільно всихає. Захворювання дуже рідкісне. Часто рослину можна вилікувати за допомогою термообробки, але без спеціального обладнання це практично неможливо.

Заходи профілактики та боротьби.

 • Хвороба не лікується, тому хвору рослину знищують, ґрунт обробляють вапном або формаліном, два роки на цьому місці іриси не вирощують;
 • Якщо кущ має кілька точок росту, носієм захворювання може бути тільки частина рослини. В цьому випадку можна викопати кущ, вирізати хвору частину, стерильним інструментом максимально поділити зовні здорові частини, підсушити зрізи на сонці і висадити на карантинну ділянку. Спостерігати два-три роки - якщо ознаки хвороби не виявляться, можна вважати рослини вільними від захворювання. Простерилізуйте інструмент після використання.

 

Віруси (патоген - Iris virus 1, Iris mosaic virus). Проявляються у вигляді точок, плям або смуг на листі і квітах. Захворювання дуже рідкісне, за всі роки вирощування ірисів з вірусами я не стикалася.

Заходи профілактики та боротьби.

 • Хвороба не лікується, хвору рослину необхідно знищити, ґрунт обробити вапном або формаліном, два роки на цьому місці іриси не вирощують;
 • Переносниками хвороби є комахи, профілактика захворювання - боротьба зі шкідниками.

 

Примітки:

 • Дія фунгіцидів ефективніша при додаванні в розчин ПАР (прилипачів). Перед змішуванням фунгіциду з прилипачем необхідно провести тест на сумісність - змішати невелику кількість розчину фунгіциду з невеликою кількістю розчину прилипачу – якщо не створився осад, препарати сумісні;
 • Обробки будь-якими препаратами проводять тільки в суху безвітряну погоду у вечірній час;
 • При t повітря вище 25 ° C обробки не проводяться;
 • Патогени рано чи пізно набувають стійкості до фунгіцидів, тому для ефективності їх потрібно чергувати, тобто в один рік використовувати один, в іншій - інший. Не застосовувати один і той самий фунгіцид частіше, ніж зазначено в інструкції;
 • Препарати групи стробілуринів можна застосовувати не частіше, ніж 1-2 рази на рік;
 • Хлор токсичний для рослин, тому застосовувати його потрібно в малих дозах;
 • При застосуванні бактеріальних фунгіцидів рекомендується через 4 дні внесення під корінь біологічних препаратів (Планріз).

 

Біологічні препарати для профілактики захворювань

Важливий етап профілактики захворювань - підтримання біологічно активного ґрунту, основа якого - населення ґрунту мікроорганізмами, які можуть протистояти шкідливим бактеріям і грибкам.

Біопрепарати застосовуються при t вище 14 °C, найбільш ефективні при t + 24 + 28 °C. Для успішного застосування препаратів на основі грибів важливою умовою є вологий ґрунт.

 • Планріз (на основі ґрунтових бактерій штаму Pseudomonas fluorescens) - профілактика грибних і бактеріальних захворювань - кореневих гнилей, борошнистої роси, фітофторозу, фузаріозу. Оприскують різому і землю навколо рослини або поливають під корінь 3-4 рази на сезон з інтервалом 14 днів;
 • Тріходермін (на основі гриба Trichoderma lignorum (різні штами) - профілактика ризоктоніозу, альтернаріозу, ботрітісу, фузаріозу, пітіум, фітофторозу, аскохітозу, справжньої і несправжньої борошнистої роси і багатьох інших захворювань грибкового походження. Найефективніше при застосуванні в суміші з препаратами Планріз, Гаупсин;
 • Фітоспорін-М (на основі бактерії Bacillus subtilis) - профілактика широкого спектра грибних і бактеріальних захворювань: парші, зів'янення, чорної ніжки, фітофторозу, пліснявіння насіння, кореневих гнилей, борошнистої роси, бурої іржі, сажки, пухирчастої сажки, альтернаріозу, ризоктоніозу, фузаріозу, септоріозу та багатьох інших.

© Яніна Бортник